مقالات

آشنایی با مفهوم خلاقیت

لیلی نداف نیا

به طور کلی، نگاه كردن متفاوت به مسأله و رسيدن به يك راه حل جديد، همان چيزي است كه عموماً از آن به خلاقيت تعبير مي‌شود. دنياي امروز تلاش مي‌كند خلاقيت و مباحث مرتبط با آن را، چه در زمينه‌هاي روانشناسي و علوم تربيتي و چه در زمينه‌هاي مديريت و كسب و كار، به درستي بشناسد و ابعاد مختلف آن را توسعه دهد. خلاقیت را می توان تقریبا در تمام ابعاد زندگی مشاهده کرد، از روشی که مادری فرزندش را آرام میکند تا روشی که دانشمندی برای کشف درمان یک بیماری به کار می برد

مقالات

اختلال اضطراب جدايي در كودكان و نوجوانان

رضا مولودي

كودكان هنگام جدايي يا دوري از مادر احساس ناراحتي و اضطراب مي كنند. اين ترس و ناراحتي اضطراب جدايي خوانده مي شود كه در مرحله اي از كودكي طبيعي است و سپس از ميان مي رود. گذر از اين مرحله رشد تا اندازه اي به خلق و خوي كودك و نيز مهارت هاي فرزندپروري والدين او بستگي دارد. در حقيقت اضطراب جدايي به عنوان مرحله اي طبيعي از رشد نوزاد براي نخستين بار در هفت ماهگي رخ ميدهد، در 10 تا 18 ماهگي به اوج خود ميرسد و در سه سالگي از بين ميرود.

مقالات

اختلال بيش فعالي / كمبود توجه(ADHD)و بهداشت روانی خانواده

خانواده اولين پايه‌گذار شخصيت‌ و ارزشهاي فكري است كه نقش مهمي درتعيين سرنوشت وسبك وخط مشي زندگي آينده فرد دارد واخلاق وسلامت رواني فرد تاحدود بسياری در گرو آن است. مینوچين(Minuchin) عنوان مي‌كند كه عملكرد هر فرد در درون سيستم خانواده بر ادامه‏، ابقا و تغيير رفتارهاي ساير اعضا تاثير مي‌گذارد. بنابراين‏، اختلال يكي از اعضا خانواده بر كار كرد ساير اعضاء موثر بوده ودر نتيجه‌ مي‌تواند باعث اختلال در كاركرد خانواده شود.

مقالات

اختلال وسواسی اجباری

بدری السادات طباطبائی

«او یک طرفدار وسواسی فوتبال است. اين خانم به كفش وسواس دارد. اين مرد يك دروغگوي بالفطره است». ما اين بيان را براي افرادي به كار مي¬بريم كه عملي را به طور مكرر انجام مي¬دهند. حتي وقتي ديگران هيچ دليلي براي آن نمي¬بينند. معمولاً اين رفتار مشكلي ايجاد نمي¬كند و حتي در برخي از مشاغل مي¬تواند مفيد باشد. با اين وجود، اجبار به انجام كار و انديشه تكرار شونده مي¬تواند به طور زيان آوري بر زندگيشان مسلط شود.

مقالات

اختلالات دو قطبی(افسردگی شیدایی)

گروه آموزش کالج سلطنتی روانپزشکی بریتانی

این مقاله برای کسانی است که می خواهند درباره اختلالات دو قطبی(که گاهی به عنوان افسردگی شیدایی از آن نام برده می شود) مطالبی بدانند. این موضوع به طور خاص برای کسانی که خود، دوستان و آشنایانشان از این موضوع رنج می برند، مناسب است.

مقالات

از نامزدي تا ازدواج

مهدی میر محمد صادقی

نامزدي وعده‌ي ازدواج هم ناميده مي‌شود. نامزدي قراردادي است كه به موجب آن، طرفين توافق مي‌كنند در آينده باهم ازدواج كنند. تفاوت دوران آشنايي با دوران نامزدي در همين توافق است. در دوران آشنايي، هيچ كدام از افراد تعهدي براي ازدواج با ديگري ندارند. هرچند در دوره آشنايي افراد به قصد ازدواج باهم ارتباط دارند و باهم آشنا مي‌شوند، اما اين بدين معني نيست كه الزاماً در پايان آشنايي به يكديگر وعده‌ي ازدواج دهند و باهم نامزد شوند. زماني كه هردو نفر به قدري باهم آشنا شدند كه تصميم به ازدواج گرفتند، از آن زمان تا زمان عقد رسمي، دوران نامزدي محسوب مي‌شود.

مقالات

استرس و فرسودگی شغلی

سجاد سبحانی

استرس جزء واقعیتهای غیرقابل انکار جنبه های مختلف زندگی ماست. استرس بر کلیه بخش های زندگی ما از جمله زندگی زناشویی، زندگی اجتماعی، و زندگی شخصی تاثیر دارد. وقتی که استرس وارد زندگی شغلی ما می شود، بحث استرس شغلی به میان می آید.

مقالات

استرس و مدیریت آن

سجاد سبحاني

استرس از واقعیتهای غیر قابل اجتناب زندگی همۀ ماست. همۀ ما سطوح مختلفی از استرس را تجربه کرده ایم. استرس هر نوع تغییری است که شما باید خود را با آن منطبق کنید. سطوح قابل قبولی از استرس برای اینکه در زندگی، کار و مسئولیتهایمان موفق باشیم، لازم است؛ امّا سطوح زیاد آن اغلب با مجموعه ای از مشکلات در حوزۀ سلامت فیزیکی، روانی، اجتماعی و خانوادگی رابطۀ تنگاتنگ دارد.

مقالات

اضطراب امتحان

حمیده عسکری

اضطراب نوعی احساس فریب انگیز است که به فرد القا می کند از پس هرکاری که قرار است انجام دهد بر نمی آید.با فرا رسيدن امتحانات، دلهره دانش آموزان و دانشجویان هم شروع مي شود. آنان در هر سن و سالي كه باشند بازهم چون نگراني هاي مختلف مربوط به درس خواندن در ذهن شان شكل مي گيرد دچار اضطراب و ترس از امتحان مي شوند. گروهي از این افراد عصباني، افسرده، پريشان، ناراحت و مضطرب مي شوند و گروهي ديگر، چنان آشفته و نگران مي شوند كه پاسخ سؤالات ساده را هم از ياد مي برند.

مقالات

اعتیاد و خانواده

نادر منیرپور، هلن خوسفی

قرار گرفتن ایران در جوار کشورهای تولید کننده مواد مخدر از یک سو، و در دسترس بودن مواد، قیمت پایین آن، تولید آسان، تنوع رو به افزایش مواد، بیکاری، استرس های زیاد زندگی و ناتوانی خانواده ها در ایمن سازی خود و فرزندان منجر به شیوع اعتیاد و سوء مصرف مواد بویژه در قشر جوان جامعه شده است. خانواده بنیادی ترین نهاد جامعه می باشد که متأسفانه مورد هجوم مشکلات مختلف قرار می گیرد.

مقالات

انتخاب شغل مناسب

حمیده عسکری

در انتخاب شغل کلید طلایی و یا شاه کلیدی وجود ندارد که آن را بر هر قفلی که بیندازند، قفل ها را بگشاید و مسیرهای بسته را باز نماید. هم چنین انتخاب شغل مناسب فرمول خاصی نیز ندارد که به کمک آن بتوان تمامی ابهام ها و مسائل پیش رو را برطرف نمود. یا انتخاب شغل فوت و فن کوزه گری ندارد که توسط آن بتوان به راحتی به شغل درست و متناسب دست یافت. یک نگرش یا شیوه ای از تفکر در زندگی بعضی افراد حاکم است و آن یک شبه ره صد ساله را طی کردن است. به عبارت دیگر بعضی افراد به دنبال راه میان بر هستند. آن ها در پی این نیستند که با تدابیر و تلاش های لازم و مرتبط به هدف مورد نظر برسند.

مقالات

انتخاب همسر

مهدي ميرمحمدصادقي

کدام معيار براي انتخاب همسر مناسب تر است ?اگر شناسنامه تان را ورق بزنيد چهار واقعه زندگي در آن آمده است: تولد، ازدواج، طلاق و فوت؛ كه فقط در ازدواج و طلاق مختاريد، بنابراين ازدواج را نبايد سرسري گرفت بلكه بايد با مطالعه و براساس معيارهاي حقيقي همسر را انتخاب كرد. قبل ازدواج حتماً با يك متخصص يا يك مشاور خِـبره در امور خانواده و برخوردار از اطلاعات امروزي مشاوره كنيد.

مقالات

انرژي مثبت

بدری السادات طباطبائی

همه ما معمولا ًبه دنبال موفقیت شاد و در صورت نرسیدن به خواسته‌هایمان اندوهگین مي‌شویم. برای نمونه، گرفتن نمره بالا در یک امتحان موجب شادمانی یک دانشجو و مردود شدن در یک درس، موجب اندوهگینی او می شود. حالت هیجانی که به دنبال موفقیت یا شکست، اتفاق می‌افتد، عاطفه نام دارد. عاطفه، کوتاه مدت است؛ مثلاً نمره خوب برای چند ساعت یا حداکثر چند روز باعث شادی مي‌شود و شکست نیز برای مدتی فرد را اندوهگین می‌کند ولی این اندوه همیشگی نیست. گاهی با افرادی روبه‌رو مي‌شویم که همیشه شاد یا همیشه غمگین هستند و این حالت هیجانی آنها ارتباطی با مسایل محیطی و رویدادهای زندگیشان ندارد.

مقالات

بدبینی

حمیده عسکری

آرام از صخره ها بالا رفت و وقتی به نوک صخره رسید سرش را به سمت آسمان بلند کرد و فریاد زد: خدایا!!! صدامو می شنوی؟منو می بینی؟آسمان پر از ابر، برقی زد و غرید!ـ چرا می گی نه؟ مگه تو خدا نیستی؟ مگه همیشه نمی گی با بنده هایت هستی و ما رو می بینی؟حالا که ازت می پرسم می گی نه؟؟؟ ناامید، خسته و از همه جا بریده، خود را از آن بالا پرت کرد پایین، تا زندگی ای را که خدا به او هدیه کرده بود از بین ببرد!آن طرف تر، در فاصله ای نه چندان دور، فردی دیگر از صخره های کوه سر به فلک کشیده بالا رفت و وقتی به نوک صخره ها رسید، سرش را به سمت آسمان بلند کرد و فریاد زد:

مقالات

بيماري هاي روان تني

طب روان تني شاخه اي از علوم پزشكي است كه با باور به يگانگي و يكپارچگي جسم و ذهن يا تن و روان به بررسي بيماري ها و درمان آن ها مي پردازد. متاسفانه از ديرباز اين گرايش وجود داشته است كه تن و روان را جدا از هم در نظر بگيرند. در نتيجه توجه به جنبه هاي رواني بيماري هاي جسماني و نقش عوامل هيجاني در بروز و سير و درمان آنها ناديده گرفته مي شد. افلاطون بيش از دو هزار سال قبل مي نويسد ً بزرگ ترين اشتباه پزشكان هم عصر من جداسازي روان از تن است.ً امروز هم عدم توجه به رابطه پزشك و بيمار‌، سبك زندگي بيمار و روش هاي مقابله اي او با مشكلات خويش از جمله بيماري جسماني و تاثير عوامل هيجاني در درمان وي منعكس كننده همان گرايش است. اما بسياري از پيشينيان و قدما بر يگانگي تن و روان اشراف داشتند و بر آن تاكيد مي ورزيدند.

مقالات

بی‌اشتهایی روانی

برای کسانی که با اصطلاح بی اشتهایی روانی و معنای آن ناآشنا هستند، لابد تعجب آور است که در دنیایی که فقر و گرسنگی بیداد می کند، میلیونها کودک در سال از گرسنگی می میرند و رقم کسانی که به سوء تغذیه دچارند شاید به میلیارد می رسد، عده ای به دلایل روانی و روحی دچار بی اشتهایی باشند و از غذا خوردن استنکاف کنند. اما بی اشتهایی روانی یک اختلال واقعی و دردسرآفرین است که ممکن است در 5/0 تا 1 درصد افراد جامعه رخ دهد و گاه حتی می تواند به مرگ نیز بیانجامد.

مقالات

بیان احساسات

راضیه مخبریان نژاد

اگر چیزی در ذهن دارید، کاملاً طبیعی است که آنرا بر زبان بیاورید، هر زمان که خواستید می توانید "نه" بگویید، و برای خود مرز و محدوده تعریف کنید و به فرد مقابل صادقانه بگویید که چه فکر می کنید و چه احساسی دارید. شاید این امر کار ساده ای نباشد چرا که ممکن است توانایی خود را در تشخیص احساسات واقعیتان از دست بدهید و یا شاید شجاعت بیان چیزی را که در درونتان می گذرد نداشته باشید، زیرا همواره از کودکی به شما آموزش داده اند که شاید واقعاً چنین احساسی نداشته باشید

مقالات

پرخاشگری

همه ما با این تصویر آشنا هستیم، بچه‌ای که پاهایش را زمین می‌کوبد و با صدای بلند جیغ و فریاد می‌کند و داد و هوار راه می‌اندازد. پافشاری برای برآورده شدن نیازهای گاه غیرضروری در همه افراد وجود دارد ولی در برخی اصرارهای مداوم برای به انجام رسیدن کار با پرخاشگری و دعوا و مشاجرات لفظی همراه است. پرخاشگری در نوجوانان دلایل متعددی دارد که قسمت اعظم آن به ناکامی کودک در برابر خواسته‌هایش مربوط می‌شود.

مقالات

پرخاشگری نوجوانان

خدیجه زال پور(مترجم)

پرخاشگري يكي از مشكلات اصلي جوامع بشري است. ارتقاء مدني انسان و دست آوردهاي فراوان تكنولوژيك او هنوز نتوانسته اند براي زدودن داغ خشونت از چهره انسان راهي پيدا كنند. در حالي كه اشكال خشونت و پرخاشگري عريان به فراواني در صحنه هاي زندگي روزمره ديده مي شوند، اشكال پيچيده و گاه پنهان آن مسئول بروز تراژدي هاي فردي و جمعي بي بديل در تاريخ بشريت هستند. اگر برقراري صلح در سياره ما آرزويي دست نيافتني به نظر مي آيد از آن روست كه خشونت و پرخاشگري در اشكال آشكار و مبدل، ساده و پيچيده خود در كارند تا اين آرزو جامه عمل نپوشد.

مقالات

پرورش خلاقیت

لیلی نداف نیا

اگرچه تمدن و فرهنگ بشري نتيجه تلاش همه آدميان در تمام دوران هاست، اما غنا و عظمت آن را مديون گروه كوچكي از انسان ها هستيم كه كاشف، مخترع، هنرمند يا متفكر ناميده مي شوند. در میان توانایی های مختلف انسان بدون تردید خلاقیت سازنده ترین و بنیادی ترین آنهاست. دستیابی به قانون مندی هایی که به شناخت و تغییر جهان منجر شده بدون استفاده از نیروی خلاق انسان ها امکان پذیر نبوده است.

مقالات

پرورش نوجوانان با استفاده از هوش هیجانی

لیلی نداف نیا

فرزندپروری یکی از سخت ترین کارهای روی زمین است، با این حال همه ما باید روزی خودمان را برای آن آماده کنیم. باید از خودمان بپرسیم سبک فرزندپروری ما چیست یا چه خواهد بود؟ آیا ما فرزندانمان را همانگونه تربیت می کنیم که والدینمان ما را تربیت کرده اند یا ....؟ در حال حاضر ما در عصری زندگی می کنیم که همه چیز به سرعت در حال تغییر است،

مقالات

پیوند زناشویی

سجاد سبحانی صراطی

همگی ما با نیاز به وابستگی آفریده می شویم. این وابستگی در زمان کودکی آنقدر شدید است که حتّی بدون حضور مراقبی که نیازهای ما را برآورده سازد، از بین خواهیم رفت. هرچه بزرگتر می شویم گرچه این نیاز کاهش پیدا می کند، امّا هرگز از بین نمی رود. در زمان بزرگسالی، برای ارضای این نیاز به دنبال ازدواج می رویم. ازدواجی که در آن نیاز به مورد عشق واقع شدن، صمیمت، اعتماد متقابل و رهایی از استرس های روزمره را تجربه خواهیم کرد.

مقالات

تأثیر طلاق بر فرزندان

حمیده عسکری

هفته ی قبل با برادرم گفتگو کردم. درباره ی پدر و مادر، درباره ی روابط آنها، درباره ی حدس جدایی آنها. اما برادرم دائم گفت: همه چیز مثل سابق است حتی پدر و مادر. اما من دیده بودم که آنها دیگر با هم چون گذشته نیستند. سرمیز شام ساکتند و دیگر بهم لبخند نمی زنند. از رفتارهای پدر در سر میز می شد فهمید که او عصبی است و مادر نیز مانند سابق غذا نمی خورد و تنها با غذایش بازی می کرد.

مقالات

تربیت جنسی کودکان

اکثر والدین هنگامی که در برابر پرسش های فرزندان خود درباره جنسیت و هویت جنسی قرار می گیرند دستپاچه و مضطرب می شوند و به انحاء مختلف می کوشند که از این موقعیت فرار کنند. گاه با سکوت، گاه با سرزنش و دعوا کردن فرزند و گاه با تغییر موضوع صحبت از یکی از مهمترین مسئولیت های پرورشی خود می گریزند.نقش والدین در شکل گیری هویت جنسی پایدار و متعالی فرزندان، یکی از مهمترین، دشوارترین و در عین حال ظریف ترین وجوه تربیتی و پرورشی کودک است که سهم بزرگی در آینده او و در زمانی که خود در نقش پدر یا مادر ظاهر می شود، ایفا می کند.

مقالات

تربیت و رشد اجتماعی کودک

شکایت های شایع والدین در مورد فرزندانشان اغلب شامل مواردی از این دست است: فرزندم دوستان مناسبی ندارد، اصلا با کسی دوست نمی شود، در برابر دیگران خجالتی است، نافرمانی می کند، بی ادب است، بی احترامی می کند، در مهمانی ها رفتار مناسبی ندارد، اعتماد به نفس فرزندم کم است، کم صحبت می کند، به خشونت و رفتارهای تجاوزکارانه متوسل می شود و...

مقالات

تفاوت های روانشناختی وبیولوژیکی زن ومرد

فاطمه نعمت اللهی

انسان وسایر موجودات کره زمین از نظرداشتن اطلاعات با هم تفاوت بنیادی دارند.در حقیقت امتیاز اساسی هر موجود زنده بردیگری، درساده ترین تعبیر مجموعه اطلاعات هرموجود نسبت به دیگری استاطلاعات سودمند زندگی دسته بندی شده اند وهریک زیر نام وعنوان ویژه ای ارایه می گردند.

مقالات

تفکر نقاد

مرضیه سبحانی

من نمی دانم چرا می گویند اسب حیوان نجیبی است کبوتر زیباست و چرا درقفس هیچ کسی کرکس نیست؟ سهراب سپهری ما در هر لحظه از زندگی با اطلاعات گوناگونی مواجه می‌شویم. برای حیوانات و انسان نخستین این اطلاعات دست اول بودند؛ چیزهایی که فرد می بیند، می شنود، لمس می کند، می چشد و بو می کند. با ظهور زبان در بین انسان ها نوع دیگری از اطلاعات (اطلاعات دست دوم) پدید آمد و آنچه که امروزه با آنها روبرو هستیم، غالباً از این دسته اطلاعات هستند. کمی به اطلاعاتی که روزانه دریافت می کنید، فکر کنید، آنچه والدین یا دوستانتان می گویند، چیزی که در مدرسه به شما آموزش داده می‌شود، آنچه که در تلویزیون مشاهده و یا در روزنامه ها و مجلات مطالعه می کنید. بدون شک می توان گفت که اغلب اطلاعاتی که امروزه با آنها روبرو هستیم در حال ارائه اصول یا موضوعاتی هستند که از ما می خواهند با آنها هم عقیده شده و آنها را بپذیریم.

مقالات

توالت رفتن (آموزش)

لیلی نداف نیا

بدون شک یکی از مهم ترین و مؤثرترین دوران زندگی آدمی دوران کودکی است. دورانی که در آن شخصیت فرد پایه ریزی شده و شکل میگیرد. امروزه این حقیقت انکار ناپذیر به اثبات رسیده است که کودکان در سنین پایین فقط به توجه و مراقبت جسمانی نیاز ندارند، بلکه این توجه بایدهمه ابعاد وجودی آنها شامل رشد اجتماعی، عاطفی، شخصیتی و هوشی را در برگیرد. این ابعاد عوامل تعینکننده و اساسی یک انسان هستند که از دوران کودکی پایه گذاری و شکل میگیرند. در این دوران حساس و در جریان بزرگ شدن اکثر کودکان مشکلات هیجانی و رفتاری خاصی پیدا میکنند که معلول فشارهای رشد و انطباق با انتظارات خانواده و اجتماع است.

مقالات

جرأتمندي

دكتر ندا علي بيگي

براي خيلي از افراد مشكل است كه به سادگي "نه" بگويند يا به طور صادقانه احساسات خود را بروز دهند. فرض كنيد يكي از دوستان شما از شما مي خواهد كه با او به مهماني برويد تا او تنها نباشد و شما به علت اينكه از شرايط آن مهماني خوشتان نمي آيد، مايل نيستيد به آنجا برويد ولي از سوي ديگر دوستتان به شما اصرار دارد كه با او برويد وگرنه ديگر با شما دوست نيست.......

مقالات

جنبه های روان شناختی درد

بیماری یکی از مهم ترین عواملی است که رفاه و سلامتی انسان را به مخاطره می افکند. در میان بیماری ها درد مزمن جایگاه ویژه ای دارد. در بسیاری از کشورهای صنعتی جهان حدود 25 الی 30 درصد جمعیت، گرفتار دردهای مزمنند که از این عده حدود 50 الی 70 درصد به طور جزیی یا به طور کامل دچار معلولیت شده اند. درد تجربه ای چند بعدی است که می تواند تمام جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد و او را تبدیل به یک بیمار کاملا ناتوان سازد.

پربازدید ترین ها

خبرنامه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحانو متون