سريال تلویزیونی «ساختمان پزشكان» باعث تشديد نگرش منفي مردم به روانپزشكان مي‌شود.

۲۶ تیر ۱۳۹۷

سريال تلویزیونی «ساختمان پزشكان» باعث تشديد نگرش منفي مردم به روانپزشكان مي‌شود.

چراكه در«ساختمان پزشكان» به تخيلات نويسنده براي به‌تصوير كشيدن روانپزشك و بيماران نيازمند خدمات روانپزشكي، بسنده شده است.

دكتر مهدي حسن‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: تكيه كارگردانان و نويسندگان سريال‌ها به تخيلات خود براي به تصوير كشيدن روانپزشكان و افراد نيازمند به خدمات سلامت روان به ضرر مردم تمام مي‌شود، چون ديد آنان را به اين مقولات منفي‌تر مي‌كند.

اين دانشيار رشته روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اين كه سيما به جاي انگ‌زدايي، انگ‌زايي مي‌كند، اظهاركرد: «انگ» يا برچسب مهمترين مانع ارائه‌ي خدمات سلامت روان به مردم است چراكه آنان از ترس انگ به روانپزشك مراجعه نمي‌كنند و همين كار باعث تشديد اختلالات رواني اين دسته از افراد مي‌شود. در اين شرايط سيما به جاي كمك به انگ‌زدايي از روانپزشكي و اختلالات رواني ، ديد جامعه را نسبت به اين موضوع منفي‌تر و بدين ترتيب «انگ‌زايي» مي‌كند.

وي تاكيد كرد: سازندگان سريالها براي ساخت اثر خود از حضور مشاوران مذهبي و انتظامي بهره مي‌برند، ولي تا به حال كمتر از مشاور سلامت روان براي توليد آثار تلويزيوني استفاده كرده‌اند . نتيجه اين كار ارايه‌ي تصويري نادرست از روانپزشكان و بيماران نيازمند خدمات سلامت روان در رسانه‌ي فراگيري مانند سيما است.

حسن‌زاده در پايان گفت: متاسفانه مسؤولان سيما به بازخوردهاي روانپزشكان اهميتي نمي‌دهند. من بارها با شماره ۱۶۲(روابط عمومي صداو سيما) تماس گرفته‌ام و به آنان درباره‌ي برنامه‌هاي پخش شده بازخورد داده‌ام ولي آنان توجهي نكرده‌اند.

پربازدید ترین ها

خبرنامه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحانو متون